Hizmet Koşulları

Facebook Ürünleri'ne dahil olan mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama hizmetleriyle ilgili olarak, sözleşme özeti için buraya ve Avrupa Elektronik İletişimler Yasası uyarınca sağlanması gereken diğer bilgiler için lütfen buraya tıklayın.

Facebook'a hoş geldiniz!

Facebook; kullanıcıların birbirleriyle bağlantı kurmasına, topluluklar oluşturmasına ve işletmelerini büyütmesine olanak tanıyan teknolojiler ve hizmetler geliştirmektedir. Facebook'u, Messenger'ı veya sunduğumuz diğer ürün, özellik, uygulama, hizmet, teknoloji ve yazılımları (Facebook Ürünleri veya Ürünler) kullanımınız, başka koşulların geçerli olduğunu (ve bu koşulların geçerli olmadığını) açıkça belirttiğimiz durumlar haricinde bu Koşullara tabidir. Bu Ürünler size Facebook Ireland Limited tarafından sunulmaktadır.

Facebook'u veya bu Koşullar kapsamındaki diğer ürün ve hizmetleri kullanımınız için sizden ücret almayız. Bunun yerine, işletmeler ve kuruluşlar size ürünleri ve hizmetleriyle ilgili reklamlar göstermemiz için bize ödeme yapar. Ürünlerimizi kullanarak, sizinle ve ilgi alanlarınızla alakalı olduğunu düşündüğümüz reklamları size gösterebileceğimizi kabul edersiniz. Kişisel verilerinizi, size hangi reklamları göstereceğimizi belirlemek amacıyla kullanırız.

Kişisel verilerinizi reklamverenlere satmayız ve bize özel olarak izin vermediğiniz sürece sizi doğrudan tanımlayan bilgileri (adınız, e-posta adresiniz veya diğer iletişim bilgileriniz gibi) reklamverenlerle paylaşmayız. Bunun yerine, reklamverenler bizimle reklamlarını göstermek istedikleri hedef kitle türü gibi bilgileri paylaşmakta ve biz de bu reklamları ilgilenebilecek kişilere göstermekteyiz. Kullanıcıların reklamverenlerin içerikleriyle nasıl etkileşim kurduğunu anlamalarına yardımcı olmak amacıyla reklamverenlere reklamlarının performansına ilişkin raporlar sunmaktayız. Daha fazla bilgi almak için aşağıda yer alan Kısım 2'ye göz atın.

Veri İlkemizde, göreceğiniz bazı reklamları belirlemek ve aşağıda açıklanan diğer tüm hizmetleri sunmak için kişisel verilerinizi nasıl topladığımıza ve kullandığımıza ilişkin açıklamalar yer alır. Ayrıca istediğiniz zaman ayarlarınıza giderek, verilerinizi kullanımımıza ilişkin gizlilik tercihlerinizi gözden geçirebilirsiniz.

1. Sunduğumuz hizmetler

Misyonumuz, kullanıcılarımıza topluluk oluşturma imkânı sağlamak ve dünyayı birbirimize daha yakın olduğumuz bir yer haline getirmektir. Bu misyon doğrultusunda ilerleyebilmek için, size aşağıda belirtilen Ürünleri ve hizmetleri sunuyoruz:
Size kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak:
Facebook'taki deneyiminiz, başka hiç kimsenin deneyimine benzemez: Haber Kaynağı'nda veya video platformumuzda gördüğünüz gönderi, hikaye, etkinlik, reklam ve diğer içeriklerden takip ettiğiniz Sayfalara ve Gündem, Marketplace ve arama gibi kullandığınız diğer özelliklere kadar sizlere benzersiz bir deneyim sunmayı amaçlıyoruz. Kurduğunuz bağlantılar, seçtiğiniz tercih ve ayarlar, Ürünlerimizde ve diğer yerlerde paylaştığınız ve yaptığınız şeyler gibi sizinle ilişkili olarak elde ettiğimiz verileri, size sunduğumuz deneyimi kişiselleştirmek amacıyla kullanıyoruz.
Önemsediğiniz kişi ve kuruluşlarla bağlantı kurmanızı sağlamak:
Kullandığınız Facebook Ürünlerinin tamamında, önemsediğiniz kişi, grup, işletme, kuruluş ve diğer hesapları bulmanıza ve bunlarla bağlantı kurmanıza yardımcı oluyoruz. Elde ettiğimiz verileri; katılabileceğiniz gruplar, gidebileceğiniz etkinlikler, takip edebileceğiniz veya mesaj gönderebileceğiniz Sayfalar, arkadaş olmak isteyebileceğiniz kişiler gibi size ve başkalarına önerilerde bulunmak için kullanıyoruz. Güçlü bağlar, daha güçlü topluluklar oluşturur. Kullanıcılarımız önemsedikleri insanlarla, gruplarla ve kuruluşlarla bağlantı kurduğunda, hizmetlerimizin de daha faydalı olduğuna inanıyoruz.
Kendinizi ifade edebilmenizi ve önemsediğiniz şeyleri aktarabilmenizi sağlamak:
Kullandığınız Facebook ürünlerinde durum güncellemeleri, fotoğraflar, videolar ve hikayeler paylaşmak, bir arkadaşınıza veya birkaç kişiye mesaj göndermek, etkinlikler veya gruplar oluşturmak, profilinize içerik eklemek gibi kendinizi Facebook'ta ifade etmeniz ve arkadaşlarınızla, akrabalarınızla ve önemsediğiniz diğer kişilerle iletişim kurmanız için birçok yol mevcuttur. Facebook'ta daha etkileyici ve ilgi çekici içeriklerin oluşturulmasına ve paylaşılmasına olanak tanıyan artırılmış gerçeklik ve 360 video gibi özellikler de geliştirdik ve insanların kullanabileceği yeni teknolojiler keşfetmeye devam ediyoruz.
İlgilenebileceğiniz içerik, ürün ve hizmetleri keşfetmenize yardımcı olmak:
Facebook'u ve diğer Facebook Ürünlerini kullanan çok sayıda işletme ve kuruluş tarafından sunulan içerik, ürün ve hizmetleri keşfetmenize yardımcı olmak için size reklam, teklif ve diğer sponsorlu içerikler gösteriyoruz. Bu, aşağıda yer alan Kısım 2'de daha detaylı açıklanmıştır.
Zararlı davranışlarla mücadele etmek, topluluğumuzu korumak ve desteklemek:
Kullanıcılarımızın Facebook'ta bir topluluk oluşturması için öncelikle kendilerini güvende hissetmesi gerekmektedir. Dünyanın dört bir yanında sadece bu amaçla çalışan ekiplerimiz bulunuyor. Ayrıca Ürünlerimizin kötüye kullanımını, başkalarına karşı zararlı davranışları ve müdahale ederek topluluğumuza destek olabileceğimiz ve onları koruyabileceğimiz durumları tespit etmek için üst düzey teknik sistemler geliştiriyoruz. Bu tür içerik veya davranışlardan haberdar olmamız halinde, yardım teklif etme, içerik kaldırma, belirli özelliklere erişimi engelleme, hesabı kapatma ya da kolluk kuvvetlerine başvurma gibi gerekli müdahalelerde bulunuruz. Birisinin Ürünlerimizden birini kötüye kullandığını veya zararlı davranışlarda bulunduğunu tespit ettiğimizde diğer Facebook Şirketleri ile veri paylaşımında bulunuruz.
Herkese güvenli ve işlevsel hizmetler sunmak için üst düzey teknolojiler kullanmak ve geliştirmek:
Fiziksel kabiliyetleri veya coğrafi konumları ne olursa olsun kullanıcılarımızın Ürünlerimizi güvenli bir şekilde kullanabilmesi için yapay zekâ, makine öğrenimi sistemleri, artırılmış gerçeklik gibi üst düzey teknolojiler kullanıyor ve yeni teknolojiler geliştiriyoruz. Örneğin bu tür teknolojiler, görme bozukluğu olan kullanıcılarımızın Facebook veya Instagram'da paylaşılan fotoğraf veya videolarda nelerin veya kimlerin olduğunu anlamasına yardımcı olur. Bunun yanında, erişimin sınırlı olduğu bölgelerde daha fazla insanın internete bağlanmasına yardımcı olacak gelişmiş ağ ve iletişim teknolojileri inşa ediyoruz. Dahası, topluluğumuza ve Ürünlerimizin bütünlüğüne zarar verebilecek kötü amaçlı ve tehlikeli hareketleri tespit etme ve kaldırma kabiliyetimizi artırmak için otomatikleştirilmiş sistemler geliştiriyoruz.
Hizmetlerimizi daha iyi hale getirecek yöntemleri araştırmak:
Ürünlerimizi geliştirmek, test etmek ve iyileştirmek için araştırmalar gerçekleştiriyoruz. Buna, kullanıcılarımız hakkında sahip olduğumuz verileri analiz etmek ve anketler yaparak ya da yeni özellikleri test edip sorunları gidererek kullanıcılarımızın Ürünlerimizi nasıl kullandığını anlamak dâhildir. Veri İlkemizde, verileri hizmetlerimizi geliştirme ve iyileştirme amacıyla yapılan bu araştırmalara destek olmak için nasıl kullandığımıza ilişkin açıklamalar yer alır.
Facebook Şirketi Ürünlerinin tamamında tutarlı ve kusursuz deneyimler sunmak:
Ürünlerimiz; önemsediğiniz kişi, grup, işletme, kuruluş ve diğer hesapları bulmanıza ve bunlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Sistemlerimizi tasarlarken, kullandığınız tüm Facebook Şirketi Ürünlerinde tutarlı ve kusursuz bir deneyim yaşamanızı amaçlıyoruz. Örneğin, Facebook'ta etkileşim kurduğunuz kişiler hakkındaki verileri, aynı kişilerle Instagram veya Messenger'da bağlantı kurmanızı kolaylaştırmak ve Facebook'ta takip ettiğiniz bir işletmeyle Messenger'dan iletişime geçmenize olanak tanımak amacıyla kullanmaktayız.
Hizmetlerimize tüm dünyada erişim sağlamak:
Dünya çapında hizmet yürütebilmek için içerikleri ve verileri dünyanın dört bir yanındaki (ikamet ettiğiniz ülke haricindeki ülkeler de dahil olmak üzere) veri merkezlerimize ve sistemlerimize dağıtarak buralarda saklamamız gerekmektedir. Bu altyapı Facebook, Inc., Facebook Ireland Limited veya iştirakleri tarafından işletilebilmektedir.

2. Hizmetlerimize nasıl fon sağlanır?

Facebook'u ve sunduğumuz diğer ürün ve hizmetleri kullanmak için ödeme yapmak yerine, bu Koşullar kapsamındaki Facebook Ürünleri'ni kullanarak, işletme ve kuruluşların Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden veya başka yollarla tanıtımını yapmamız için ödeme yaptığı reklamları size gösterebileceğimizi kabul etmektesiniz. Size kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için kullanıcı davranışlarınız ve ilgi alanlarınız hakkındaki bilgiler gibi kişisel verilerinizi işleriz.
Reklam sistemimizi tasarlama şeklimizin temelinde insanların gizliliğini korumak yer alır. Bu, reklamverenlere kim olduğunuzu söylemeden size alakalı ve faydalı reklamlar gösterebileceğimiz anlamına gelir. Kişisel verilerinizi satmayız. Reklamverenlerden ticari hedefleri ve reklamlarını göstermek istedikleri hedef kitle türü (ör. bisiklet sürmeyi seven 18-35 yaş aralığındaki kişiler) gibi bilgileri temin ederiz. Ardından reklamlarını, ilgilenebilecek kişilere gösteririz.
Ayrıca reklamverenlerin, kullanıcılarımızın Facebook içindeki ve dışındaki içerikleriyle nasıl etkileşim kurduğunu anlamalarına yardımcı olmak amacıyla reklamverenlere reklamlarının performansına ilişkin raporlar sunarız. Örneğin, hedef kitlelerini daha iyi anlayabilmeleri için reklamverenler ile genel demografik bilgiler ve ilgi alanı bilgileri (bir reklamın Ankara'da yaşayan ve yazılım mühendisliğiyle ilgilenen 25-34 yaş arası bir kadın tarafından görüldüğü gibi) paylaşabiliriz. Özel olarak izin vermediğiniz sürece sizi doğrudan tanımlayan bilgileri (adınız veya e-posta adresiniz gibi tek başına sizinle iletişime geçmek ya da kim olduğunuzu belirlemek için kullanılabilecek bilgiler) paylaşmayız. Facebook reklamlarının nasıl çalıştığı hakkında buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz.
Yukarıda tanımlanan hizmetleri size sunmak üzere kişisel verilerinizi topluyor ve kullanıyoruz. Verilerinizi nasıl topladığımız ve kullandığımız hakkında daha fazla bilgiye Veri İlkemizden ulaşabilirsiniz. Gördüğünüz reklam türlerini ve reklamverenleri ve ayrıca size hangi reklamları göstereceğimizi belirlemek için kullandığımız bilgi türlerini kontrol edebilirsiniz. Daha fazla bilgi alın.

3. Facebook'a ve topluluğumuza verdiğiniz taahhütler

Misyonumuz doğrultusunda ilerleyebilmek için bu hizmetleri size ve diğer kullanıcılara sunuyoruz. Karşılığında sizden aşağıdaki taahhütleri bekliyoruz:
1. Facebook'u kimler kullanabilir
İnsanların fikirlerinin ve yaptıklarının arkasında durması, topluluğumuzun daha emniyetli ve güvenilir olmasını sağlar. Bu nedenle aşağıdakilere uymanız gerekir:
 • Gerçek hayatta kullandığınız adı kullanın.
 • Hakkınızda doğru bilgileri girin.
 • Sadece kendinize ait tek bir hesap oluşturun ve zaman tünelinizi kişisel amaçlarınız için kullanın.
 • Şifrenizi paylaşmayın, başkalarına Facebook hesabınıza erişim hakkı tanımayın, (iznimiz olmaksızın) hesabınızı bir başkasına devretmeyin.
Facebook'u mümkün olan herkesin kullanımına açmaya çalışıyoruz, ancak aşağıdaki durumlarda Facebook'u kullanamazsınız:
 • 13 yaşından küçük olmanız halinde.
 • Cinsel suçlardan hüküm giymiş olmanız halinde.
 • Koşullarımızı veya İlkelerimizi ihlal ettiğiniz için daha önce hesabınızı kapatmış olmamız halinde.
 • Yürürlükteki yasalar gereği ürün, hizmet veya yazılımlarımızı almaktan yasaklanmış olmanız halinde.
2. Facebook'ta paylaşabilecekleriniz ve yapabilecekleriniz
Kullanıcılarımızın Facebook'u kendilerini ifade etmek ve önemsedikleri içerikleri paylaşmak için kullanmalarını, ancak bu süreçte başkalarının güvenliğini ve topluluğumuzun bütünlüğünü tehlikeye atmamalarını istiyoruz. Dolayısıyla, aşağıda belirtilen davranışlarda bulunmayacağınızı (veya başkalarını bu davranışlarda bulunması için teşvik etmeyeceğinizi veya desteklemeyeceğinizi) kabul etmektesiniz:
 1. Ürünlerimizi, aşağıda sayılan özelliklere sahip herhangi bir şey yapmak veya paylaşmak için kullanamazsınız:
  • Bu Koşulları, Topluluk Standartlarımızı ve Facebook'u kullanımınız için geçerli diğer koşul ve ilkeleri ihlal eden.
  • Yasadışı, yanıltıcı, ayrımcı veya aldatıcı olan.
  • Fikri mülkiyet hakları dâhil olmak üzere bir başkasının haklarını ihlal eden.
 2. Virüs veya kötü amaçlı yazılımlar yükleyemez ya da Ürünlerimizin kullanıma kapanmasına, aşırı yüklenmesine, düzgün çalışamamasına veya görünüşünün bozulmasına sebep olabilecek herhangi bir eylemde bulunamazsınız.
 3. Otomatik yöntemler kullanarak (önceden verilmiş iznimiz olmaksızın) Ürünlerimizden veri toplayamaz veya bu verilere erişemezsiniz ya da erişim izninizin olmadığı verilere erişme girişiminde bulunamazsınız.
Bu hükümleri ihlal eden içerikleri kaldırabilir veya engelleyebiliriz.
Paylaştığınız bir içeriği Topluluk Standartlarımızı ihlal etmesi nedeniyle kaldırırsak, bu Koşulları esaslı veya sürekli olarak ihlal etmediğiniz sürece ya da bu eylemin bize veya diğer kişilere hukuki sorumluluk yüklemeyeceği; kullanıcı topluluğumuza zarar vermeyeceği; hizmet, sistem veya Ürünlerimizin bütünlüğünü ya da işleyişini tehlikeye atmayacağı veya engellemeyeceği; teknik sınırlamalar nedeniyle kısıtlı olmadığımız; ya da yasal nedenlerle bu açıklamayı yapmaktan yasaklanmamış olduğumuz durumlarda, sizi bilgilendirecek ve yeniden inceleme talep edebilmeniz için sahip olduğunuz seçenekleri size bildireceğiz.
Topluluğumuzu desteklemek amacıyla, haklarınızı (fikri mülkiyet hakları dahil) veya koşul ve ilkelerimizi ihlal ettiğini düşündüğünüz içerik ya da davranışları şikayet etmenizi öneririz.
Yasalar veya düzenlemeler açısından Facebook üzerinde oluşabilecek olumsuz etkileri önlemek veya azaltmak için makul ölçüde gerekli olduğunu belirlememiz halinde içeriklerinize, hizmetlerinize veya bilgilerinize erişimi kaldırabilir veya kısıtlayabiliriz.
3. Bize verdiğiniz izinler
Hizmetlerimizi sunabilmek için sizden bazı izinler almamız gerekmektedir:

 1. Oluşturduğunuz ve paylaştığınız içerikleri kullanma izni: Paylaştığınız veya yüklediğiniz bazı içerikler (fotoğraflar ya da videolar gibi) fikri mülkiyet yasaları tarafından korunuyor olabilir.
  Facebook ve kullandığınız diğer Facebook Şirketi Ürünleri'nde oluşturduğunuz veya paylaştığınız bu gibi içeriklerin fikri mülkiyet hakları (telif hakkı ya da ticari marka gibi) size aittir. Burada yer alan hiçbir Koşul, içeriklerinize ilişkin sahip olduğunuz hakları kullanmanızı engellemez. İçeriklerinizi herkesle, dilediğiniz yerde paylaşabilirsiniz.
  Ancak hizmetlerimizi sunabilmemiz için, bize bu içerikleri kullanmamıza yönelik bazı yasal izinler ("lisans" olarak bilinen) vermeniz gerekmektedir. Bu lisansları, yukarıda yer alan 1. Kısım'da açıklandığı şekilde yalnızca Ürünlerimizi ve hizmetlerimizi sunmak ve iyileştirmek amacıyla vermektesiniz.
  Fikri mülkiyet hakları kapsamındaki içerikleri Ürünlerimizde veya Ürünlerimizle bağlantılı şekilde paylaştığınızda, yayınladığınızda veya yüklediğinizde; içeriklerinizi barındırmamız, kullanmamız, dağıtmamız, değiştirmemiz, çalıştırmamız, kopyalamamız, herkese açık olarak sunmamız veya göstermemiz, çevirisini yapmamız ve türevlerini oluşturmamız için (gizlilik ve uygulama ayarlarınız doğrultusunda) bize münhasır olmayan, devredilebilir, alt lisanslanabilir, telifsiz ve uluslararası bir lisans vermiş olursunuz. Bu bağlamda örneğin Facebook'ta bir fotoğraf paylaştığınızda, bu fotoğrafı saklamamıza, kopyalamamıza ve hizmetimizi veya kullandığınız diğer Facebook Ürünlerini destekleyen hizmet sağlayıcıları gibi başkalarıyla paylaşmamıza (yine ayarlarınız doğrultusunda) izin vermiş olursunuz. Bu lisans, içerikleriniz sistemlerimizden silindiğinde sona erer.
  İçeriklerinizi teker teker veya hesabınızı silerek tek seferde silebilirsiniz. Hesabınızı nasıl sileceğiniz hakkında daha fazla bilgi alın. Hesabınızı silmeden önce dilediğiniz zaman verilerinizin bir kopyasını indirebilirsiniz.
  İçeriğin silinmesinden sonra bu içerik diğer kullanıcılar tarafından görüntülemez. Ancak bu içerikler aşağıdaki durumlarda sistemlerimizde kalmaya devam edebilir:
  • teknik sınırlamalar nedeniyle silme işleminin hemen gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığı haller (bu durumda, içerikleriniz siz sildikten sonra maksimum 90 gün içinde silinecektir);
  • içeriklerinizin bu lisans doğrultusunda başkaları tarafından kullanıldığı ve bu kişilerin içeriklerinizi silmediği haller (bu durumda bu lisans, söz konusu içerikler silinene kadar geçerliliğini korumaya devam eder) veya
  • silme işlemini hemen gerçekleştirmenin aşağıdakileri kısıtladığı haller;
   • yasadışı aktiviteleri veya koşullarımıza ve ilkelerimize ilişkin ihlalleri araştırma ya da tespit etme (örneğin, Ürünlerimizin veya sistemlerimizin kötüye kullanımının tespit edilmesi ya da araştırılması);
   • kanıtların korunması gibi yasal zorunluluklara uyma veya
   • adli veya idari bir makam, kolluk kuvvetleri ya da devlet kurumunun talebini yerine getirme;
 2. bu durumda içerikler, saklanmalarını gerektirecek sebepler ortadan kalkana kadar saklanır (içeriklerin saklanma süresi duruma göre değişiklik gösterir).
  Yukarıdaki durumlarda bu lisans, içerikleriniz tamamen silinene kadar geçerliliğini korumaya devam eder.
 3. Adınızı, profil resminizi ve Facebook'taki faaliyetleriniz hakkındaki bilgileri reklamlarda ve sponsorlu içeriklerde kullanma izni: Adınızı, profil resminizi ve Facebook'ta gerçekleştirdiğiniz faaliyetler hakkındaki bilgileri, size herhangi bir bedel ödemeksizin, Ürünlerimizde göstermekte olduğumuz reklamların, tekliflerin veya diğer sponsorlu içeriklerin yanında veya bunlarla bağlantılı olarak kullanmamıza izin vermektesiniz. Örneğin reklamı yapılan bir etkinliğe gitmeyi düşündüğünüzü veya reklamlarını Facebook'ta göstermemiz için bize ödeme yapan bir markanın oluşturduğu bir Sayfayı beğendiğinizi arkadaşlarınıza gösterebiliriz. Bu tür reklamlar, sadece Facebook'ta gerçekleştirdiğiniz eylemleri görmesine izin verdiğiniz kişiler tarafından görüntülenebilir. Reklam ayarlarınız ve tercihleriniz hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.
 4. Kullandığınız veya indirdiğiniz yazılımları güncelleme izni: Yazılımlarımızı indirmeniz veya kullanmanız halinde, mümkün olan durumlarda bize yazılımlara güncelleme indirme ve yükleme izni vermiş olursunuz.
4. Fikri mülkiyetimizin kullanımına ilişkin sınırlamalar
Sahip olduğumuz fikri mülkiyet hakları kapsamındaki içerikleri kullanmanız ve bunları Ürünlerimizde kullanıma sunmanız halinde (örneğin Facebook'ta oluşturduğunuz veya paylaştığınız içeriklere eklemeniz için sağladığımız görseller, tasarımlar, videolar veya sesler), ilgili içeriğin tüm hakları bize ait olacaktır (bu durumda içerik size ait olmayacaktır). Telif haklarımızı veya ticari markalarımızı (ya da benzer markaları) sadece Marka Kullanım Kurallarımızda açıkça izin verilen şekilde veya bizden önceden yazılı izin alarak kullanabilirsiniz. Yazılımımızı değiştirmek, türevlerini oluşturmak, kaynak koda dönüştürmek veya başka bir şekilde bizden kaynak kod çekmeye çalışmak için öncelikle bizden yazılı izin almanız (veya bir açık kaynak lisansı altında izin almanız) gerekir.

4. Ek hükümler

1. Koşullarımızın güncellenmesi
Size daha iyi hizmet sunmak ve Ürünlerimizi siz ve topluluğumuz için daha iyi hale getirecek yeni özellikler geliştirmek için sürekli olarak çalışıyoruz. Dolayısıyla, Koşullarımızın hizmetlerimizi ve uygulamalarımızı doğru şekilde yansıtması için bu Koşulları zaman zaman güncellememiz gerekebilir. Yalnızca hükümlerin artık uygun olmadığı veya yetersiz olduğu, söz konusu değişikliklerin makul olduğu ve menfaatlerinizin göz önünde bulundurulduğu durumlarda değişiklik yapacağız.
Değişikliklerin yasalar uyarınca yapıldığı haller hariç olmak kaydıyla, bu Koşullarda yapacağımız değişiklikleri size en az 30 gün önce bildirecek (ör. e-posta yoluyla veya Ürünlerimiz aracılığıyla) ve Koşullar yürürlüğe girmeden önce size Koşulları inceleme fırsatı vereceğiz. Güncellenen Koşullar yürürlüğe girdiğinde, Ürünlerimizi kullanmaya devam etmeniz durumunda bu Koşullara tabi olursunuz.
Ürünlerimizi kullanmaya devam edeceğinizi umuyoruz. Ancak güncellenen Koşullarımızı kabul etmez ve artık Facebook topluluğunun bir parçası olmak istemezseniz, hesabınızı istediğiniz zaman silebilirsiniz.
2. Hesabın durdurulması veya kapatılması
Facebook'un, kullanıcıların düşünce ve fikirlerini paylaşırken rahat ve güvende hissettikleri bir yer olmasını istiyoruz.
Topluluk Standartlarımız başta olmak üzere Koşullarımızı veya İlkelerimizi açıkça, esaslı ya da sürekli olarak ihlal ettiğinizi belirlememiz halinde, hesabınıza olan erişiminizi durdurabilir veya kalıcı olarak engelleyebiliriz. Diğer kişilerin fikri mülkiyet haklarını sürekli olarak ihlal ederseniz ya da yasal nedenlerin gerektirdiği durumlarda da hesabınıza erişiminizi durdurabilir veya kalıcı olarak engelleyebiliriz.
Hesabınıza erişiminizi durdurmamız veya kalıcı olarak engellememiz halinde, söz konusu tedbirimizin bizi veya diğer kişileri yasal yükümlülük altında bırakmayacağı; kullanıcı topluluğumuza zarar vermeyeceği; hizmet, sistem veya Ürünlerimizin bütünlüğünü ya da işleyişini tehlikeye atmayacağı veya engellemeyeceği; teknik sınırlamalar nedeniyle kısıtlı olmadığımız ya da yasal nedenlerle eylemi gerçekleştirmemizin yasak olmadığı haller saklı kalmak kaydıyla, sizi bilgilendirecek ve inceleme talep edebilmeniz için sahip olduğunuz seçenekleri bildireceğiz.
Hesabınız kapatıldıysa neler yapabileceğiniz ve hesabınızı bir hata sonucu kapattığımızı düşünüyorsanız bizimle nasıl iletişime geçebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.
Hesabınızı silmeniz veya hesabınızın kapatılması hallerinde bu Koşullar, aramızda bir sözleşme teşkil etmeyecek olup feshedilmiş sayılacak ancak aşağıdaki hükümler yürürlükte kalmaya devam edecektir: 3.3.1, 4.2-4.5.
3. Sorumluluğun sınırlandırılması
Bu Koşullardaki hiçbir şey, ihmalimiz nedeniyle meydana gelen ölüm, fiziksel yaralanma veya gerçeğe aykırı beyan durumlarıyla ilgili sorumluluğumuzu ortadan kaldırmayı veya sınırlamayı ya da yasal haklarınızı etkilemeyi amaçlamaz.
Size Ürünlerimizi ve hizmetlerimizi sunmak ve emniyetli, güvenli ve hatalardan arınmış bir ortam sağlamak için profesyonel titizlikle çalışırız. Profesyonel titizlik göstermemiz şartıyla, bu Koşulları ihlal etmemizden veya başka bir şekilde gerçekleştirdiğimiz eylemlerden kaynaklanmayan kayıpların; bu Koşulların kabul edildiği dönemde sizin veya bizim için makul şekilde öngörülebilir olmayan kayıpların; ve makul kontrolümüz dışındaki olayların sorumluluğunu kabul etmeyiz.
4. İhtilaflar
Sizinle aramızdaki ihtilafları en aza indirmek ve mümkünse tamamen önlemek için açık ve anlaşılır kurallar belirlemeye çalışıyoruz. Yine de bir ihtilaf meydana geldiğinde, ihtilafın nerede çözülebileceğini ve hangi yasaların geçerli olduğunu önceden bilmek faydalı olacaktır.
Bir tüketiciyseniz ve devamlı olarak Avrupa Birliği Üye Devletleri'nden birinde ikamet ediyorsanız, bizimle aranızda bu Koşullardan veya Facebook Ürünlerinden kaynaklanan veya bunlarla ilişkili olan her türlü iddia, dava sebebi ya da ihtilafla ("iddia") ilgili olarak söz konusu Üye Devlet'in yasaları geçerli olacaktır ve iddianızı ilgili Üye Devlet'te, iddia üzerinde yargı yetkisine sahip herhangi bir mahkemede çözümleyebilirsiniz. Diğer tüm durumlarda söz konusu iddianın İrlanda Cumhuriyeti'nde gerekli yargı yetkisine sahip bir mahkemede çözümlenmesi gerektiğini ve hem bu Koşulların hem de herhangi bir iddianın, yasa hükümlerindeki ihtilaflara bakılmaksızın İrlanda yasalarına tabi olacağını kabul edersiniz.
5. Diğer
 1. Bu Koşullar (eski adıyla Hak ve Sorumluluklar Bildirimi), Ürünlerimizi kullanımınızla ilişkili olarak Facebook Ireland Limited ile aranızdaki sözleşmenin tamamını teşkil etmektedir. Bu Koşullar, önceki tüm sözleşmelerin yerine geçer.
 2. Sunduğumuz Ürünlerden bazıları ilave koşullara tabidir. Bu Ürünlerden herhangi birini kullanırsanız, sizinle olan sözleşmemizin bir parçası olacak ilave koşulları kabul etme imkânınız olacaktır. Örneğin reklam satın alma, ürün satma, uygulama geliştirme, işletmeniz için bir grup veya Sayfa yönetme, ölçüm hizmetlerimizi kullanma gibi ticari veya kurumsal amaçlarla Ürünlerimize erişim sağlar veya Ürünlerimizi kullanırsanız, Ticari Koşullarımızı kabul etmeniz gerekir. Müzik barındıran içerikler yayınlar veya paylaşırsanız, Müzik Kurallarımıza uymanız gerekir. İlave koşulların bu Koşullarla ihtilaflı olması halinde, ihtilaf bulunan noktalarda ilave koşullar geçerli olacaktır.
 3. Bu Koşulların herhangi bir kısmının uygulanamaz olduğunun tespit edilmesi halinde, Koşulların geri kalan kısmı yürürlükte kalmaya devam edecek ve geçerliliğini koruyacaktır. Bu Koşulların herhangi birinin uygulanamaması halinde, bu durum söz konusu koşuldan feragat olarak kabul edilmeyecektir. Bu Koşullar üzerinde yapılacak herhangi bir değişiklik ya da feragat, tarafımızca yazılı olarak yapılmalı ve imzalanmalıdır.
 4. Bu Koşullar kapsamındaki haklarınızın veya yükümlülüklerinizin hiçbirini, iznimiz olmaksızın başkasına devredemezsiniz.
 5. Anıtlaştırılması halinde hesabınızı yönetecek bir kişi (hesap vârisi olarak anılacaktır) belirleyebilirsiniz. Hesabınız anıtlaştırıldıktan sonra, hesabınızdaki bilgilerin açıklanması sadece hesap vârisiniz tarafından ya da vefat ettiğinizde veya iş göremez duruma geldiğinizde içeriklerinizin açıklanmasını istediğinizi açıkça beyan eden geçerli bir vasiyet veya benzer bir belgede belirttiğiniz kişi tarafından talep edilebilir.
 6. Bu Koşullar, herhangi bir üçüncü tarafın lehine hak sağlamayacaktır. Herhangi bir birleşme, devralma, varlık satışı ya da yasa veya diğer bir hükmün işletilmesi ile bağlantılı olarak, bu Koşullar kapsamındaki hak ve yükümlülüklerimizin tamamı, tarafımızca serbest bir şekilde devredilebilir.
 7. Bazı durumlarda (örneğin başka birisinin kullanıcı adınız üzerinde hak iddia etmesi ve kullanıcı adınızın gerçek hayatta kullandığınız isimle ilgisiz görünmesi halinde) hesabınızdaki kullanıcı adını değiştirmemiz gerekebilir. Böyle bir durumda sizi önceden bilgilendirir ve nedenini açıklarız.
 8. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında görüşleriniz ve diğer önerileriniz bizim için her zaman çok önemlidir. Görüş ve önerilerinizi herhangi bir kısıtlama olmaksızın veya herhangi bir bedel ödemeksizin kullanma hakkına sahibiz. Ayrıca bu görüş ve önerileri gizli tutma yükümlülüğümüz bulunmamaktadır.

5. Sizin için geçerli olabilecek diğer koşullar ve ilkeler

 • Topluluk Standartları: Bu kurallar kapsamında, hem Facebook'ta paylaştığınız içeriklere hem de Facebook ve diğer Facebook Ürünlerindeki hareketlerinize ilişkin standartlarımız açıklanmaktadır.
 • Ticari Koşullar: Reklam yayınlama, Platformumuzda bir uygulama işletme, ölçüm hizmetlerimizi kullanma, bir işletme adına grup veya Sayfa yönetme, ürün veya hizmet satma gibi ticari veya kurumsal amaçlarla da Ürünlerimize erişim sağlar veya Ürünlerimizi kullanırsanız, bu koşullar geçerli olacaktır.
 • Reklam İlkeleri: Bu ilkeler kapsamında, Facebook Ürünlerinde reklam veren ortaklarımızın hangi tür reklam içerikleri yayınlayabileceği belirtilmektedir.
 • Self Servis Reklam Koşulları: Self servis reklam arayüzlerini kullanarak reklam veya başka bir ticari ya da sponsorlu aktivite veya içerik oluşturduğunuzda, gönderdiğinizde veya sunduğunuzda bu koşullar geçerli olacaktır.
 • Sayfalar, Gruplar ve Etkinlikler İlkesi: Bu kurallar bir Facebook Sayfası, grubu veya etkinliği oluşturmanız veya yönetmeniz ya da Facebook'u bir tanıtımı aktarmak veya yönetmek üzere kullanmanız durumunda geçerlidir.
 • Facebook Platform İlkesi: Bu kurallar kapsamında, Platformu kullanımınızda (örneğin bir Platform uygulamasının geliştiricileri veya operatörleri ile internet sitesinde sosyal eklentileri kullananlar için) geçerli olan ilkeler açıklanmaktadır.
 • Geliştirici Ödeme Koşulları: Bu koşullar, Facebook Ödemelerini kullanan uygulamaların geliştiricileri için geçerlidir.
 • Topluluk Ödeme Koşulları: Bu koşullar, Facebook üzerinden ya da Facebook aracılığıyla yapılacak ödemeler için geçerlidir.
 • Ticaret İlkeleri: Bu kurallar kapsamında, Facebook'ta ürün ve hizmet sattığınızda geçerli olan ilkeler açıklanmaktadır.
 • Facebook Marka Kaynakları: Bu kurallar kapsamında, Facebook ticari markalarının, logolarının ve ekran görüntülerinin kullanımı için geçerli ilkeler açıklanmaktadır.
 • Müzik Kuralları: Bu kurallar kapsamında, Facebook'ta müzik barındıran bir içerik paylaştığınızda veya yayınladığınızda geçerli olan ilkeler açıklanmaktadır.
 • Live İlkeleri: Bu ilkeler, Facebook Live'da yayınlanan tüm içerikler için geçerlidir.
 • AB, Avrupa Ekonomik Bölgesi ve Birleşik Krallık'taki kullanıcılarla alakalı mesajlaşma hizmetleri koşulları: Koşullar, AB kuralları uyarınca burada ve burada listelenen Facebook Ürünleri'nde yer alan mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama hizmetleri için geçerlidir.

Son Değiştirilme Tarihi: 20 Aralık 2020